بخش مقالات

نمایش مطالب بخش وبلاگ


دندان درد از آن دردهايي است که واقعاً تحملش سخت است؛ به خصوص که شب ها تشديد شده و خواب و آرامش را از آدم سلب مي کند.ساده ترين راه حلش هم اين است که به مسکن و آرامش بخش پناه ببريم تا دردمان قابل تحمل تر شود و بتوانيم در اسرع وقت، خودمان را به دندانپزشک برسانيم. ولي درباره علل دندان درد، حرف هاي ديگري هم هست که دانستنش کمک تان مي کند با انواع اين مشکل، بيشتر آشنا شويد و سريع تر براي درمان آن اقدام کنيد.

 

اتاق پالپ محفظه اي است که عروق و اعصاب دندان در آن واقع شده و يک محيط بسته و استريل هست که به بيرون از بدن راهي ندارد و فقط از طريق نوک ريشه با بدن در ارتباط است. حال به علت پوسيدگي يا هر علت ديگري اين محفظه بسته، آلوده به ميکروارگانيسم شود باعث ايجاد التهاب در اين ناحيه مي شود چون اين محفظه بسته است، افزايش حجم ناشي از ايجاد التهاب را با افزايش فشار داخلي دندان پاسخ مي دهد به اين صورت که فشار داخلي اين حفره اتاق پالپ به صورت وحشتناکي افزايش پيدا مي کند و اين امر باعث ايجاد فشار شديد به پايانه هاي عصبي که در اين اتاق پالپ واقع هستند شده و ايجاد دندان درد شديدي مي کند و تا اين فشار هست، ما دندان درد را خواهيم داشت.مسکن هايي مانند ايبوبروفن و يا مفناميک اسيد که از دسته داروها ضد التهابي هست معمولاً با کاهش التهاب داخل اتاق پالپ و متعاقب آن کاهش فشار داخلي موجب کاهش دندان درد مي شود و براي همين هست که براي دندان درد استفاده مي شود. حال ما به هر وسيله اي بتوانيم اين فشار دندان افزايش يافته داخل اتاق پالپ را کم کرده و يا از بين ببريم مي توانيم درد دندان را کاهش دهيم . دندانپزشکان هم دقيق همين کار را مي کنند و با تراش و باز کردن اتاق پالپ موجب کاهش درد دندان مي شوند. دندانپزشکان معمولاً جلسه اول که بيمار درد شديد دارد در حد باز کردن اين حفره و پانسمان دندان کار مي کند تا فقط درد بيمار کاهش يافته ودر جلسات بعدي اقدام به درمان ريشه دندان مي کنند.

 

چرا دندان درد در شب ها بيشتر است؟

شب ها با توجه به اين که معمولاً در حالت دراز کش هستيم، فشار کل ناحيه سرمان افزايش پيدا مي کند. يعني وقتي در حالت ايستاده هستيم فشاري در رگ ها وجود دارد و وقتي که دراز مي کشيم فشار رگ ها مقداري افزايش پيدا مي کند همين امر باعث مي شود که عروقي هم که در ناحيه اتاق پالپ وجود دارد فشارشان افزايش پيدا کرده و فشار داخلي پالپ دندان باز هم افزايش پيدا کرده و دندان درد هم به همان نسبت افزايش پيدا کند. براي همين هست که بيماري که دندان درد دارد شب ها بلند مي شود و براي خودش قدم مي زند تاصبح بشود.چون تا بخوابد دردها تشديد مي شود و وقتي قدم مي زند چون سرپا هست دردش کاهش پيدا مي کند.

دندان درد؛ انواع و اقسام

مهم ترين دندان دردهايي که به علت پوسيدگي به وجود مي آيند بر سه نوع اند:

*دندان دردهاي موقت و زودگذر:دنداني که داراي پوسيدگي عميقي است ولي هنوز پالپ آن چندان آزرده نشده است و به اصطلاح، پوسيدگي به عصب نرسيده است. جالب است بدانيم که اين گونه پوسيدگي ها در حالت عادي هيچ گونه دردي به وجود نمي آورند، ليکن با مصرف مواد شيرين يا نوشيدني هاي سرد و يا گرم، دندان براي لحظه اي شديداً درد مي گيرد (اصطلاحاً دندان تير مي کشد.) به عبارت ديگر، درد فقط به هنگام تماس دندان با مواد ذکر شده به وجود مي آيد و با نبودن آنها از بين مي رود.

*دندان دردهاي شبانه:پيشرفت بيشتر پوسيدگي و رسيدن آن به پالپ دندان (در اصطلاح پوسيدگي به عصب رسيده است) باعث دردهايي مي شود که گاه خود به خود، گاه به دنبال مصرف مواد ترش و شيرين و گاه بر اثر گرما پديد مي آيند. برخلاف نوع قبل درد با حذف عوامل ذکر شده فوراً متوقف نشده بلکه تا مدتي باقي مي ماند. همچنين شدت درد بسيار متغير است به گونه اي که گاه خفيف، گاه شديد و گاه حالت ضرباني دارد. درد ممکن است به طور مداوم ادامه پيدا کند يا آنکه مدتي ساکت شده، دوباره شروع مي شود. در مواردي نيز شب ها شدت زيادتري دارد، به طوري که بيمار تا صبح نمي خوابد. قابل توجه است که اين گونه دندان دردها با سرما تسکين مي يابد.

*دندان دردهاي ريشه اي: اين دندان دردها در اثر عدم درمان در مراحل قبل به وجود مي آيد. هرگاه در مراحل قبل درمان اساسي صورت نگيرد ممکن است درد براي مدتي ادامه يافته، آنگاه خود به خود متوقف گردد. به طوري که دندان براي مدتي کاملاً بدون درد باشد. اما اين بهبودي به منزله پايان ماجرا نيست زيرا ميکروب هايي که در مرحله قبل از طريق پوسيدگي وارد پالپ قسمت تاج شده اند. به تدريج پالپ موجود در ريشه را آلوده مي کنند. اين ميکروب ها يا سم آنها در نهايت به انتهاي ريشه رسيده، از اين طريق وارد استخوان فک شده، در آنجا شروع به تخريب و ايجاد عفونت مي کنند. در اين حال به علت التهاب وعفونت بافت هاي انتهاي ريشه مجدداً دندان درد به وجود مي آيد. اين درد گاه خفيف و گاه بسيار شديد است. در مواردي نيز بيمار احساس مي کند دندان دردناک بلندتر از ساير دندان هاست و معمولاً کوچکترين ضربه به دندان باعث درد و به هوا پريدن وي مي شود. به اين جهت بيمار سعي مي نمايد به هنگام غذا خوردن از سمتي که دندان دردناک وجود دارد استفاده نکند. اين حالت در اصطلاح عموم به چرکي شدن دندان موسوم است

پر بازدیدترین

عضویت
در خبرنامه